Відділ аспірантури та докторантури

ЗАВАНТАЖИТИ PDF

Додаток 8 до Правил прийому до Тернопільського національного технічного університету

імені Івана Пулюя в 2023 році

Правила прийому на навчання в аспірантуру Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя

 

Додаток до Правил прийому розроблений Приймальною комісією Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя відповідно до Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2023 році, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України 15 квітня 2023 року № 276 «Про затвердження Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2023 році», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 березня 2023 року за № 519/39575, Постанови Кабінету міністрів України від 23 березня 2016 року №261 «Про затвердження Порядку підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та доктора наук у закладах вищої освіти (наукових установах)» та Закону України «Про вищу освіту».

 

1. Загальні положення

1.1. Даним додатком регламентується прийом на підготовку аспірантів в Тернопільському національному технічному університеті імені Івана Пулюя (далі – Університет) за спеціальностями (освітніми програмами), на які є дозвільні документи МОН України. Термін навчання в аспірантурі – 4 роки. Правила прийому діють до набуття чинності Правил прийому на 2024 рік.

1.2. Прийом до докторантури або надання творчої відпустки для підготовки дисертації на здобуття ступеня доктора наук здійснюється з урахуванням наукових, науково-технічних досягнень за обраною спеціальністю відповідно до вимог, що визначаються Міністерством освіти і науки України.

1.3 Підставою для оголошення прийому для здобуття вищої освіти за ступенями доктора філософії є ліцензія (дозвіл) Міністерства освіти і науки України щодо надання відповідних освітніх послуг, видана в порядку, установленому законодавством, та затверджені вченою радою Університету Правила прийому до Університету.

1.4. Прийом на навчання та здобуття освітньо-наукового рівня доктора філософії проводиться за спеціальностями відповідно до Переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 року № 266 (зі змінами), а саме:

 

Галузь знань Спеціальність Ліцензова-ний обсяг

денна/заочна /вечірня форми

Код Назва Код Назва
05 Соціальні та поведінкові науки 051 Економіка** 115
07 Управління та адміністрування 071 Облік і оподаткування **
073 Менеджмент **
075 Маркетинг **
11 Математика та статистика 113 Прикладна математика**
12 Інформаційні технології 121 Інженерія програмного забезпечення**
122 Комп’ютерні науки**
123 Комп’ютерна інженерія **
13 Механічна інженерія 131 Прикладна механіка **
132 Матеріалознавство **
133 Галузеве машинобудування **
14 Електрична інженерія 141 Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка **
16 Хімічна інженерія та біоінженерія 162 Біотехнології та біоінженерія**
163 Біомедична інженерія**
17 Електроніка, автоматизація та електронні комунікації 174 Автоматизація, комп’ютерно-інтегровані технології та робототехніка**
175 Інформаційно-вимірювальні технології**
18 Виробництво та технології 181 Харчові технології**

* – акредитована спеціальність; ** – неакредитована спеціальність.

 

1.5. Вступ в аспірантуру здійснюється на конкурсній основі незалежно від джерел фінансування, відповідно до Закону України про вищу освіту, Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти, а також згідно з Правилами прийому.

1.6. Фінансування підготовки докторів філософії в Університеті здійснюється:

за рахунок видатків державного бюджету (державне замовлення) та за рахунок видатків місцевих бюджетів (регіональне замовлення);

за кошти фізичних та/або юридичних осіб (на умовах договору, зокрема за кошти грантів, які отримав Університет на проведення наукових досліджень, за якими передбачається підготовка здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії або доктора наук);

за ваучерами.

1.7. Підготовка іноземців та осіб без громадянства в аспірантурі  Університету здійснюється:

на підставі міжнародних договорів України та/або міжнародних програм обміну чи мобільності;

на підставі договорів, укладених між закладами вищої освіти (науковими установами) України та закладами вищої освіти (науковими установами) інших країн, щодо обміну вченими чи академічної мобільності;

за рахунок коштів юридичних чи фізичних осіб (на умовах контракту).

1.8. Усі особи, які здобувають ступінь доктора філософії чи доктора наук, мають рівні права та обов’язки.

1.9. Питання, не зазначені в додатку регламентуються Положенням про підготовку здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та доктора наук в аспірантурі та докторантурі Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя.

 2. Організація прийому в аспірантуру Університету

2.1. Організацію прийому аспірантів до Університету здійснює Приймальна комісія, склад якої затверджується наказом ректора, який є її головою. Приймальна комісія діє згідно з Положенням про приймальну комісію Університету.

2.2. Усі питання, пов’язані з прийомом в аспірантуру Університету, вирішуються Приймальною комісією на її засіданнях. Рішення Приймальної комісії оприлюднюються на інформаційних стендах Приймальної комісії і на офіційному веб-сайті Університету, як правило, в день прийняття, але не пізніше дня, наступного після прийняття.

2.3. Рішення Приймальної комісії, прийняте в межах її повноважень, є підставою для видання відповідного наказу ректором.

 

3. Вимоги до рівня освіти вступників

3.1. До аспірантури на конкурсній основі приймаються особи, які здобули вищу освіту на рівні магістра (освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліста).

3.2. До вступних випробувань допускаються абітурієнти, які вчасно подали всі необхідні документи для вступу згідно з Правилами прийому в аспірантуру Університету.

3.3. Особи, які здобули диплом магістра у іноземному закладі вищої освіти, допускаються до вступних випробувань на рівні з іншими абітурієнтами і в разі успішного складання вступних випробувань вчена рада Університету має одночасно із зарахуванням абітурієнта прийняти рішення про визнання його диплому, або надати обґрунтоване пояснення причин відмови у такому визнанні.

 

4. Строки прийому заяв і документів, вступних екзаменів, конкурсного відбору та зарахування на навчання

4.1. Затверджені Правила прийому до аспірантури та докторантури діють протягом календарного року.

4.2. Прийом заяв (у паперовій формі) і документів, вступні випробування, конкурсний відбір та зарахування на навчання вступників в аспірантурі проводиться в такі терміни:

– прийом заяв та документів 16 серпня – 25 серпня 2023 року;

– проведення вступних випробувань – 29 серпня – 05 вересня 2023 р;

– термін оприлюднення рейтингового списку – 07 вересня 2023 року;

– термін виконання вимог до зарахування – до 08 вересня 2023 року;

– зарахування в аспірантуру – до 15 вересня 2023 року.

4.3. Приймальна комісія може оголосити додатковий прийом в аспірантуру вступників за кошти фізичних та юридичних осіб, який проводиться в інші терміни.

4.4. Зарахування в докторантуру здійснюється у відповідності до Закону України «Про вищу освіту» та Положенням про підготовку здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та доктора наук в аспірантурі та докторантурі Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя.

5. Порядок прийому заяв і документів для участі у конкурсному відборі в аспірантуру

5.1. Вступники подають заяву про участь у конкурсному відборі до аспірантури  Університету  в паперовій формі та документи особисто до Приймальної комісії Університету.

5.2. У заяві вступники вказують спеціальність (освітню програму) та форму здобуття освіти.

5.3. Перелік документів, необхідних для вступу до аспірантури включає:

1) заяву вступника;

3) копію диплома ступеня магістра (освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліста) (в т.ч. іноземного закладу вищої освіти) із зазначенням здобутої спеціальності.

3) список опублікованих наукових праць і винаходів;

4) науковий текст (реферат, дослідницька пропозиція, проект) з обраної абітурієнтом спеціальності в разі відсутності наукових праць;

5) копію документа, що посвідчує особу та громадянство;

6) копію військово-облікового документа (у військовозобов’язаних – військового квитка або тимчасового посвідчення, а у призовників – посвідчення про приписку до призовних дільниць);

7) чотири кольорові фотокартки розміром 3 х 4 см.

8) рекомендаційний лист від вченого, зацікавленого у науковій співпраці з абітурієнтом у разі його вступу до аспірантури (за його наявності);

9) рекомендаційний лист  від потенційного роботодавця зацікавленого у науковій співпраці з абітурієнтом у разі його вступу до аспірантури (за його наявності);

10) інші докази спроможності абітурієнта проводити наукові дослідження за обраною спеціальністю (нагороди на студентських олімпіадах, конкурсах наукових робіт тощо).

5.5. Оригінали документів при участі в конкурсі на місця, що фінансуються за державним замовленням, вступником подаються лише один раз.

5.6. Приймальна комісія розглядає заяви та документи вступників та приймає рішення про допуск до участі в конкурсному відборі для вступу в аспірантуру Університету. Оприлюднення відповідних рішень здійснюється на інформаційних стендах Приймальної комісії та веб-сайті Університету (www.tntu.edu.ua).

5.7. Приймальна комісія може відмовити абітурієнту у допуску до проходження вступних випробувань в аспірантуру виключно у зв’язку з неподанням у встановлений термін всіх або окремих документів, визначених Правилами прийому.

 

6. Організація і проведення вступних випробувань

6.1. Вступні випробування до аспірантури Університету складаються з:

– вступного іспиту із спеціальності (в обсязі програми рівня вищої освіти магістра з відповідної спеціальності);

– вступного іспиту з іноземної мови (вступник, який підтвердив свій рівень знання англійської мови дійсним сертифікатом тестів TOEFL, або International English Language Testing System, або сертифікатом Cambridge English Language Assessment (не нижче рівня B2 Загальноєвропейських рекомендацій з мовної освіти або аналогічного рівня); німецької мови – дійсним сертифікатом TestDaF (не нижче рівня B2 Загальноєвропейських рекомендацій з мовної освіти або аналогічного рівня); французької мови – дійсним сертифікатом тесту DELF або DALF (не нижче рівня B2 Загальноєвропейських рекомендацій з мовної освіти або аналогічного рівня), звільняється від складання вступного іспиту з іноземної мови. Під час визначення результатів конкурсу зазначені сертифікати прирівнюються до результатів вступного іспиту з іноземної мови з найвищим балом;

– інших форм вступних випробувань (іспити, співбесіди, презентації дослідницьких пропозицій чи досягнень).

6.2. Вступникам, які вступають до аспірантури на іншу спеціальність ніж та, яка зазначена в їх дипломі магістра, призначаються додаткові вступні випробування.

6.3. Вага вступних іспитів встановлюється у співвідношенні вступний іспит із спеціальності – вступний іспит з іноземної мови, як 0,6-0,4.

Вступні іспити оцінюються за чотирибальною шкалою та шкалою Університету з кроком в один бал, відповідно до таблиці.

Результати співбесіди та додаткового вступного випробування (якщо таке призначене) оцінюються за критерієм «склав» – «не склав».

 

Оцінка за чотири бальною шкалою Оцінка за шкалою Університету
5 (відмінно) 90 – 100
4 (добре) 75 – 89
3 (задовільно) 60 – 74
2 (незадовільно) 1 – 59

 

6.4. Конкурсний бал розраховується:

КБ=0,6×П1+0,4×П2,

де П1 – оцінка іспиту із спеціальності за шкалою Університету;

П2 – оцінка іспиту з іноземної мови за шкалою Університету.

Рейтинговий список вступників впорядковується:

за конкурсним балом – від більшого до меншого;

за оцінкою з вступного іспиту зі спеціальності (за шкалою Університету) – від більшої до меншої.

6.5. Вступні випробування до аспірантури проводяться предметними комісіями, які призначаються ректором Університету і до складу яких включаються доктори наук та доктори філософії (канд. наук), які здійснюють наукові дослідження за відповідною спеціальністю та відповідають за виконання відповідної освітньо-наукової програми.

6.6. До предметних комісій, зокрема для проведення співбесіди, можуть також бути призначені потенційні наукові керівники вступників і склад комісії із співбесіди може бути розширений до 5 чоловік.

6.7. До складу предметної комісії з іноземної мови можуть включатися також штатні співробітники кафедри української та іноземної мов Університету які не мають наукового ступеня і вченого звання, але за рішенням вченої ради можуть кваліфіковано оцінити рівень знання відповідної мови вступником.

6.8. Рішенням приймальної комісії результати вступного іспиту з конкурсного предмета щодо вступу на певну спеціальність можуть бути зараховані для участі у конкурсному відборі на іншу спеціальність в Університеті.

6.9. Результати вступних випробувань до аспірантури дійсні для вступу до Університету протягом одного календарного року.

6.10. За результатами проведення вступних випробувань до аспірантури Приймальна комісія приймає рішення щодо кожного вступника за процедурою, визначеною Правилами прийому.

 

7. Зарахування до аспірантури Університету

7.1. За результатами вступних випробувань оприлюднюється рейтинговий список, на підставі якого вступники рекомендуються для навчання на місця державного замовлення, а іншим – на навчання за кошти фізичних чи юридичних осіб.

7.2. До зарахування Приймальною комісією рекомендуються тільки ті вступники, які за результатами вступних іспитів із спеціальності та іноземної мови отримали оцінки не нижче 3 (60) і позитивно оцінені за результатами співбесіди (додаткового іспиту, якщо такий був призначений).

7.3. Зарахування до аспірантури проводиться наказом ректора Університету.

7.4 Про зарахування до аспірантури або про відмову в зарахуванні до аспірантури вступнику повідомляється в п’ятиденний строк з дня прийняття Приймальною комісією відповідного рішення.

7.5. Вступ поза конкурсом для здобуття ступеня доктора філософії не допускається.