Відділ аспірантури та докторантури

Підготовка в аспірантурі відбувається відповідно до Закону України «Про вищу освіту», Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та доктора наук у закладах вищої освіти (наукових установах) №261 від 23 березня 2016 року, «Положення про підготовку здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та доктора наук в аспірантурі та докторантурі Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя». https://docs.tntu.edu.ua/base/document?id=731

Підготовка здобувача вищої освіти ступеня доктора філософії в аспірантурі відбувається згідно ІНДИВІДУАЛЬНОГО ПЛАНУ РОБОТИ АСПІРАНТА, який містить освітню та наукову складові.

  1. Освітня складова передбачає оформлення індивідуального навчального плану – робочого документу, що містить інформацію про:

– перелік і послідовність вивчення навчальних дисциплін – обов’язкових та вільного вибору;

– виконання науково-педагогічної практики відповідно до «Положення про практичну підготовку здобувачів вищої освіти у Тернопільському національному технічному університеті імені Івана Пулюя» https://docs.tntu.edu.ua/base/document?id=743;

– підсумкової атестації з вказуванням для кожного з них обсягу в кредитах та виду підсумкового контролю.

Порядок формування індивідуального навчального плану регламентується Положенням про індивідуальний навчальний план здобувача вищої освіти Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя. https://docs.tntu.edu.ua/base/document?id=813;

Обов’язковою умовою допуску до захисту дисертаційного дослідження є успішне виконання аспірантом його індивідуального навчального плану.

  1. Наукова складова складається із індивідуального плану наукової роботи аспіранта, який повинен містити чітке планування проведення власного наукового дослідження під керівництвом наукового керівника, оприлюднення його у відповідних публікаціях, оформлення його результатів у вигляді дисертації та захист наукових досягнень у термін підготовки в аспірантурі.

Індивідуальний план наукової роботи погоджується з науковим керівником та, як складова індивідуального плану роботи аспіранта, затверджується Вченою радою університету.

Вимоги до публікацій за темою дисертації для допуску до захисту на здобуття ступеня доктора філософії визначено постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку присудження ступеня доктора філософії та скасування рішення разової спеціалізованої вченої ради закладу вищої освіти, наукової установи про присудження ступеня доктора філософії (із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ №341 від 21.03.2022) №44 від 12.01.2022 року,  пункти 8, 9:

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/44-2022-%D0%BF#Text

Протягом строку навчання в аспірантурі аспірант зобов’язаний виконати всі вимоги освітньо-наукової програми, зокрема здобути теоретичні знання, уміння, навички та інші компетентності, достатні для продукування нових ідей, розв’язання комплексних проблем у галузі професійної та /або дослідницько-інноваційної діяльності, оволодіти методологією наукової та педагогічної діяльності, а також провести власне наукове дослідження, результати якого мають наукову новизну, теоретичне та/або практичне значення, та захистити  дисертацію, стан готовності якої до захисту визначається науковим керівником.

Структура індивідуального плану роботи аспіранта (ІПРА):

Індивідуальний план роботи аспіранта заповнюється вручну!

  • сторінка 1. Титульна сторінка –  основний титульний елементіндивідуального плану роботи аспіранта, на якому зазначаються основні відомості про аспіранта –  прізвище, ім’я, по-батькові, науковий керівник, освітньо-наукова програма, спеціальність, термін підготовки тощо.
  • сторінка 2. Обґрунтування вибору теми дисертаційної роботи (актуальність, новизна) та назва теми дисертації, яка затверджується Вченою радою університету.
  • сторінка 3. Загальний план роботи аспіранта на 4 роки: освітня складова та наукова робота.
  • сторінка 4. Індивідуальний план роботи 1-го року підготовки містить:
  • індивідуальний навчальний план: обов’язкові освітні компоненти (навчальні дисципліни) згідно навчального плану окремої освітньо-наукової програми (спеціальності), з якими можна ознайомитись у відділі аспірантури, докторантури і атестації наукових кадрів;
  • індивідуальний план наукової роботи.
  • сторінка 5 – атестація (фактичне виконання аспірантом індивідуального плану роботи за І рік підготовки).

Під час звітування на засіданні кафедри аспірант доповідає (демонструє на слайдах) за фактичними результатами  підготовки за семестр (та в цілому в аспірантурі), акцентуючи увагу на отриманих ним основних результатах дисертаційного дослідження, їх актуальності, науковій новизні та прикладному значенні, методиці дослідження, та методах, які при цьому застосовуються, достовірності отриманих результатів та ступеню їх апробації.

Результати звітування кожного з аспірантів на кафедрі заносяться до протоколу відповідного засідання кафедри та до індивідуального плану роботи аспіранта (за підписами аспіранта, завідувача кафедри, гаранта та членів комісії кафедри, наукового керівника).

Звіти аспірантів зберігаються на кафедрі.

  • сторінка 6 заповнюється на 2-му році підготовки. Містить ті ж складові, що й на 1-му році підготовки, однак у індивідуальному навчальному плані, окрім обов’язкових, наводяться дисципліни вільного вибору, так звані вибіркові. Перелік вибіркових дисциплін формується в середовищі електронного навчання університету ATutor https://dl.tntu.edu.ua/users/browse_elective.php. Та відображається науково-педагогічна практика (навчально-методична робота).
  • сторінка 7 – атестація (фактичне виконання аспірантом індивідуального плану роботи за ІІ рік підготовки).
  • сторінка 8 заповнюється на 3-му році підготовки. Аспірантами додаткового весняного набору оформляється індивідуальний навчальний план та індивідуальний план наукової роботи. Аспіранти додаткового літнього та основного осіннього наборів здійснюють записи лише в індивідуальному плані наукової роботи.
  • сторінка 9 – атестація (фактичне виконання аспірантом індивідуального плану роботи за ІІІ рік підготовки).
  • сторінка 10 заповнюється на 4-му році підготовки та містить лише індивідуальний план наукової роботи.

При формуванні індивідуального плану наукової роботи див. рекомендовану кількість публікацій для атестації аспіранта (стор. 15 ІПРА).

сторінка 11 – атестація (фактичне виконання аспірантом індивідуального плану роботи за ІV рік підготовки), зокрема представлення роботи на розгляд рецензентів та попередня експертиза наукових результатів.

Відповідно до чинного законодавства підготовка в аспірантурі завершується наданням висновку про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів дисертації (перший етап процедури захисту).

Здобувачі третього рівня вищої освіти (аспіранти) зобов’язані дотримуватися принципів академічної доброчесності, морально-етичних норм і стандартів поведінки дослідників у відповідній галузі (професії) https://ndch.tntu.edu.ua/akademichna-dobrochesnist/.

сторінка 12: Загальна оцінка підготовки в аспірантурі – фактичне виконання освітньо-наукової програми.

Аспірант звітує про свою роботу двічі на рік після закінчення кожного із семестрів підготовки в аспірантурі. Період атестації встановлюється графіком навчального процесу аспірантів:

Отже, на кафедрі аспірант звітує, заповнює відмітки про виконання запланованої навчальної та наукової роботи та повертає до відділу аспірантури, докторантури і атестації наукових кадрів ІПРА.

Особи, які не звітували вчасно про виконання індивідуального плану роботи аспіранта, рішенням науково-технічної ради відраховуються за невиконання індивідуального плану роботи аспіранта без поважних причин.

Стипендія

Розмір академічної стипендії аспіранта – 7264 грн. на місяць та призначається на підставі  наказу про зарахування на очну (денну) форму навчання за рахунок бюджетного фінансування з 09.09.2022 року по 08.09.2026 року.

Відповідно до чинного законодавства аспірант денної форми навчання має право на трудову діяльність у позанавчальний час (але не більше ніж на 0,5 ставки).